HOGYAN KÉSZÍTSÜK ELŐ A GYÜMÖLCSÖT? NYERSANYAG ELŐKÉSZÍTÉSE | Drupal Ugrás a tartalomra

gif

HOGYAN KÉSZÍTSÜK ELŐ A GYÜMÖLCSÖT? NYERSANYAG ELŐKÉSZÍTÉSE

A pálinkát bármilyen gyümölcsféléből el lehet készíteni, amely cukrot tartalmaz és amelyből az erjesztési folyamat során alkohol jön létre. A legjobb gyümölcsfélék a pálinka gyártására az almatermésűek (alma és körte) és a csonthéjas gyümölcsök (szilva, sárgabarack és őszibarack). A törkölypálinka és a szőlőpálinka erjesztett szőlőből és törkölyből készülnek amelyek fennmaradnak a borgyártást követően. 
A gyümölcs a pálinka gyártására fiziológiailag teljesen érett állapotban kerül leszedésre, mert abban a stádiumban a gyümölcs a maximális cukortartalommal rendelkezik és az aromája akkor kerül leginkább kifejezésre, amely nagyon fontos a gyümölcs pálinka esetében. A gyümölcspálinkák gyártásában legtöbbször olyan gyümölcs használatos amely hosszabb tárolásra nem alkalmas, túlérett, sérült vagy kevésbé minőséges. Ilyen gyümölcsből még mindig jó pálinkát lehet kapni. A nagyon romlott, penészes gyümölcs jelentősen csökkenti a pálinka minőségét mert a desztillációs folyamat során az idegen szagok a pálinkába kerülnek. Az éretlen gyümölcsből készült pálinka másodrendű minőségű, főként az aroma tekintetében. 
A csúcsminőségű pálinka gyártásához kizárólag fiziológiailag érett, sértetlen és jól tárolt gyümölcsöt kell használni. A túlérett, sérült és penészes gyümölcs kevesebb cukrot tartalmaz és rossz az aromája, mert a túlérett gyümölcs gyorsan elveszíti az aromáját. Kivételt képez ezen általános szabály alól a szilva és a vilmoskörte, amelynek a túlérett gyümölcsei több aromatikus anyagot tartalmaz, és minőséges pálinkát adnak. 
A táblázatban található a pálinka hozama egyes gyümölcsfajták tekintetében. Pálinkahozam alatt érthető az a mennyiség pálinka amely 100 kg gyümölcsből vagy szőlőből jön létre. 
Táblázat 1. A pálinka hozama (Átlag értékek)

Gyümölcs

Fajtája

Átlag cukortartalom (%)

50% pálinka/100kg gyümölcs

Szilva

10

12

Málna

5,5

6

szeder

5,5

7

Szőlő

14

16

Alma

10

10

Körte

9

10

Sárgabarack

7

8

Őszibarack

8

9

Cseresznye

11

12

meggy

9

10

A gyümölcs kémiai összetevője


A gyümölcs minőségének legfontosabb paraméterei a cukortartalom, fehérje, vitamin, sav (citrom, alma, bor, ecet), szerves vegyületek és ásványianyag tartalom. Ezen összetevők adják a pálinkának a karakteres ízét, illatát és szinét. Az alkoholos erjesztési folyamat nagyon nehezen megy végbe ha a gyümölcsben nincs elég nitrogén és foszfor, mert az igen fontos az élesztő növekedéséhez és szaporodásához. A csersav anyagok, az illóolajok, az alacsonyabb és magasabb alkoholtartalom igen fontos gyümölcs összetevő, a gyümölcspálinka gyártásában.

A gyümölcs legfontosabb összetevője a gyümölcspálinka gyártásában mindenképp a cukor. A cukor mennyisége függ a gyümölcs fajtájától, az agrotechnikai feltételektől, és a gyümölcs érettségétől. Az átlag cukortartalom és a varriációs határok egyes gyümölcsök esetén, a táblázatban találhatók. 

Táblázat 2. A gyümölcs kémiai összetevője amely megfelel a pálinka gyártásához (átlag értékek)

 

 

Gyümölcs amely megfelel a pálinka gyártásához

Szárazanyag, %

Szacharóz, %

Össz savtartalom, %

Szilva

12-17

1,0-5,5

0,4-1,0

Alma

10-22

0,4-4,5

0,15-1,25

Körte

10-19

2,0-2,5

0,1-0,6

 

A nyersanyagok amelyek nagyobb szárazanyag tartalommal vannak ellátva minőségesebb és kifizetődőbbek, mert több hasznos vegyi összetevőt adnak, és jobb alkoholhozamuk van. A táblázatban a szárazanyag százalékarányai találhatók, amelyek refraktométerrel lettek mérve, amelyek a minimum szükségletet mutatják, hogy a nyersanyag megfeleljen a pálinka gyártásához. 
Táblázat 3. Minimális szárazanyag tartalom amely szükséges a feldolgozáshoz

Táblázat 3. Minimális szárazanyag tartalom amely szükséges a feldolgozáshoz

Gyümölcsök a pálinkához

Gyümölcs fajta

Szárazanyag (%)

Szilva

12

Alma

10

Körte

10

Sárgabarack

9

szőlő

15

 

Csonthéjasok


A pálinka gyártásához Szerbiában leginkább a szilva használatos. A sárgabarack sokkal értékesebb gyümölcsnek számít, a szilvapálinka gyártásához. A sárgabarackból igen minőséges pálinka kapható. 

Almatermésűek


Az almatermésűek közül a pálinka gyártására leginkább az almát, körtét és birsalmát használják. Sok alma és körtefajta kedvező a pálinka gyártásához. Az almák közül a legjobb pálinkákat a Red delicious és a Melrose almákból nyerik, a körték közül pedig a legnépszerűbb a Vilmoskörte. A birsalmának kisebb a hozama az almától és a körtétől. A legfontosabb birsalma fajták a pálinkagyártásban a Leszkováci és a Vranjei birs.
 

NYERSANYAG ELŐKÉSZÍTÉSE
Szüret

A pálinka gyártásához szinte értelemszerűen a legalacsonyabb osztályozású gyümölcsök használatosak, amelyeket nem lehet fogyasztásra árulni. Az legtöbbször a lehullot gyümölcs. De mindenképp, csak a legminőségesebb nyersanyag biztosítja a minőséges gyümölcs pálinkát, és szükséges hogy a felforralt szőlő és a törköly szüretelt, és nem lehullott szőlőből készüljön, vagy hogy legalább a szüretelt szőlő domináljon a lehullotthoz mérten. 
 

Termés mosása


A gyümölcsöt a feldolgozás elején erős vízsugárral le kell mosni. Mosással a gyümölcsről leválnak a mechanikai szennyeződések, és csökken a mikroorganizmusok száma a termések felszínén. A mechanikai szennyeződések más ízt adhatnak a pálinkának, a baktériumok és a vad élesztők megzavarhatják a gyümölcsőrlemény erjedését vagy annak romlását válthatják ki. 

A gyümölcs aprítása


A gyümölcs aprítása kötelező mechanikai munkálat. Az összeaprított gyümölcs könnyebben kiengedi az aromákat és a cukrot, így  a gyümölcscefre nagyobb alkoholhozammal erjed. A gyümölcsöt össze lehet pépesíteni hengeres gyümölcsaprítóval, darálóval vagy kézileg. 
A csonthéjas gyümölcsök aprítása során legjobb eltávolítani a magvakat. Vigyázni kell hogy a magvak ne törjenek össze, mert az összetört magvak kihatással vannak a kéksav létrejöttére a párlatban. A szilvacefréhez hozzáadható egy kevés mag a kazánba a lepárlás kezdete előtt, de ez tapasztalatfüggő és függ a házigazda ízlésétől aki a pálinkát készíti. A gyümölcs szárait el kell távolítani mert a párlatnak idegen, nemkívánatos ízt biztosítanak.