TÖRKÖLY (TÖRKÖLYPÁLINKA) | Drupal Ugrás a tartalomra

gif

TÖRKÖLY (TÖRKÖLYPÁLINKA)

Rakija komovica spravlja se destilacijom prevrele ko­mine od grožđa, koja ostaje posle ceđenja vina. Od 100 kg grožđa dobija se 15-30 kg sveže, neprevrele (slatke) komi­ne iii 13-25 kg prevrele komine.

Ukoliko je komina ostala pri spravljanju ružičastih ili cmih vina, može u nekim slučajevima da sadrži izvesnu ko­Iičinu šećera. Nju stoga treba ostaviti u drvene kace ili plastičnu burad da za nekoliko dana prevri i odmah destilisati.

A törkölypálinka a szőlő kipréselése után megmaradt erjesztett szőlőtörköly párlata. 100 kg szőlőből 15-30 kg friss, nem erjesztett (édes) törköly és 13-25 kg erjesztett törkölyt kapunk.

Amennyiben a törköly rozé vagy vörösbor előállítása után marad meg, bizonyos esetekben adott mennyiségű cukrot tartalmazhat. Ennek megfelelően ezt fa dézsákban vagy műanyag hordókban, kell hagyni, hogy néhány nap alatt felforrjon majd azonnal desztillálni kell.

Az édes törkölynek, melyet rozé vagy vörösbor előállításakor a must préselésével kapunk, először fel kell forrnia, majd csak ezután kell desztillálni.

Az erjesztett törkölyt tárolása ideje alatt (a desztilláció pillanatáig), vagy az édes törköly fermentációjának megkezdésekor (nem erjesztett), óvni kell attól, hogy levegő érje. Erre azért van szükség, mert a levegő hatására kifejlődnek az ecetsav-baktériumok és a penész, amelyek elrontják az ízét és az illatát a jövőbeli törkölypálinkának. Ezen okokból kifolyólag, gyakran a nem megfelelően tárolt törköly teljesen használhatatlanná válhat. Ajánlott a rozé és vörösbor előállításakor kapott részlegesen vagy teljesen erjedt törköly keverése édes törköllyel, mely a bor készítése közben maradt meg. Ez azért van, mert a színes törköly nagy mennyiségű fajtaélesztőt tartalmaz, amely felgyorsítja a friss törköly erjedését. Ilyen feltételek mellett a friss törköly erjedése körülbelül 2 hét alatt befelyeződik, amikor azonban csak az édes törköly erjed meg az erjedés 3-4 hétig tart.

A levegő kiszorítása érdekében az édes törkölyt jól bele kell préselni fadézsába vagy hordóba, betontartályba vagy beton medencébe. Az erjedés felgyorsítása érdekében 100 kg törkölyhöz nagyjából 2 liter fajtaélesztőt ajánlatos hozzáadni. A törköly préselése fahengerrel vagy taposással történik.

A törköly felső rétegére, hogy megvédjük a levegő bejutásától, egy réteg szalmát, szárat vagy leveleket rakunk, majd körülbelül 30 cm földet, ez fölé pedig körülbelül 20 cm vastagságú homokot. E helyett a törköly poli-vinil fóliával is lefedhető, amelyre vékony réteg földet és homokot, de akár száraz törkölyt is lehet helyezni.

Nem szükséges a törkölyhöz vizet hozzáadni, az ugyanis elősegíti az ártalmas mikroorganizmusok fejlődését, amelyek tönkreteszik. Ily módon a törkölyt előkészítjük az erjedésre és a hosszútávú tárolásra. Azonban, ha azonnal az erjedés befejezése után desztillálják (főzik), a teljes eljárás hiábanvaló lehet (főként ha kevesebb mennyiségű törkölyről van szó). Ilyen esetben a műanyag vagy fa hordókba, amennyire csak lehetséges, bele kell préselni a törkölyt és fedéllel (nem szabad teljesen rászorítani a fedelet a műanyag edényre, mert az erjedés során keletkezett szén-dioxid nemtud eltávozni), vagy polietilén fóliával megvédeni. 10-14 nap után már desztillálható, hiszen akkor már az erjedés befejeződött.

100 kg 10% vol. alkoholtartalmú borból nyert törkölyből 10-11 liter 50 vol.% alkoholtartalmú törkölypálinkára számíthatunk.

A borseprőpálinkaegy olyan pálinka, amely az üledék desztillálásával jön létre (borüledék).

 

Komovica-Rakija